Oszczędzanie z całą pewnością wymaga masy wyrzeczeń, zwłaszcza wśród osób, które nie zarabiają dużo pieniędzy. Z tego właśnie powodu warto wspomóc się odpowiednimi narzędziami finansowymi, które zdyscyplinują nas do regularnego odkładania pieniędzy.

Najlepszym sposobem jest odpowiednia polisa ubezpieczeniowa lub polisolokata. W ramach tego rodzaju oszczędzania deklarujemy się, iż co miesiąc będziemy odkładali konkretną, ustaloną kwotę pieniędzy i przekazywali ją na specjalne subkonto. Inwestować w różnego rodzaju produkty finansowe możemy samodzielnie lub z pomocą doradcy finansowego.

Ważną kwestię stanowi wypłata zgromadzonego przez nas kapitału, ponieważ w większości polis jest to ustalony termin, odległy w czasie. Część osób, które zerwą umowę przed końcem straci znaczną część zgromadzonych pieniędzy, gdyż polisy zakładane są na okres minimum pięciu lat, a znaczna ich część uwzględnia termin nawet piętnastu lat. Z kolei fundusze inwestycyjne nie nakładają na nas konieczności deklaracji jak długo chcemy oszczędzać, ani nie ograniczają nas pod kątem częstotliwości, ilości i wysokości dokonywanych wpłat.

Powoduje to niestety, że łatwiej rezygnujemy z oszczędzania. Z tego powodu fundusze inwestycyjne polecane są dla osób zdyscyplinowanych, posiadających odpowiednią wiedzę ekonomiczną, a także posiadających nieregularne i zróżnicowane wpływy na konto. Wówczas odkładamy tylko taką ilość pieniędzy jaką jesteśmy w stanie wygospodarować. Fundusze wymagają najczęściej minimalnego wkładu 1000zł.